Объяснение:
Сабақтың тақырыбы: Жыл мезгілдері.
Сабақтың типі: Білікпен дағдыны меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас, саяхат сабағы. (әдебиеттік оқу, ағылшын тілі)
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
1.Оқушылардың өздеріне тұжырымдар жасатып, өз ойларын дәделдеуге төселдіру, танымдық қасиеттерін дамытуға мүмкіншілік жасау.
2. Жыл мезгілдері өлеңінің мазмұнын аша отырып, жыл мезгіліндегі өзгерістерді сипаттау.
Тәрбиелігі:
1. Оқушыларды тиянақтылыққа, сауаттылыққа, ұстамдылыққа, жылдам ойлауға, мәдениетті, әдемі сөйлеуге үйрету.
2. Жыл мезгілдерін салыстыру барысында табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелеу.
Дамытушылығы:
1. Модулдік оқыту ойындары арқылы оқушылардың жаңа сабақтан және өткен сабақтан алған білімдерін тиянақтау.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Ой қозғау. 5 мин.
2. Негізгі тірек білімді қалыптастыру, жинақтау. 3 мин.
3. Оқушыларға білімділік қабілеттерін жүргізу тәсілдерін меңгерту.12 мин.
4. Оқушылардың жүргізген өздік жұмыстарын бақылауға алу өзі өзін тексерту.15 мин.
5. Іс әрекеттерін, абайын байқау. 5 мин.
6. Сабақтың қорытындысын жасау.5 мин.
Оқыту әдістері: Түсіндіру, талқылау, көрсету, әңгімелеу, ұжымдық, топпен жұмыс,өзіндік жұмыстар, ізденіс әдістері, ауызша сұрау, қайталау әдісі, салыстыру, мақтау, көтермелеу, мадақтау әдісі.
Оқыту құралдары: Презентация «Жыл мезгілдері» слайдтары, жұмбақтар, мақалдар жазылған слайдтар, көмекші карточкалар, деңгейлік тапсырмалар, коллаж құрастырма суреттері, бағалау парағы, фишкалар.
Оқыту түрі: негізгі
Сабақтың құрылымы
Сабақтың барысы
Әдістері
1. Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушыларды сабаққа дайындау.
Балалар, бүгін біз сабағымызда көп жұмыс түрлерін жүргіземіз. Негізгі мақсат: тереңірек білім алу, үйрену.
— Білім кімдерге керек?
— Қандай уәде бересіңдер?
«5» болсын алар бағамыз
Біліммен бақыт табамыз
Ана тілін білмесек
Бәріміз ұятқа қалармыз.
Кәне, ендеше сабағымыз жақсы өтсін деп, бір бірімізге сәттілік тілейік.
1. «Аукцион» оқыта үйрету ойыны.
Өткен материалдарға шолу.
10 20 30
30 10 20
20 30 10
(сұрақтарға деңгейі бойынша сандарды таңдап жауап береді)
Ой қозғау.
Презентация «Жыл мезгілдері»
көрсетіледі (музыка)
Мақсаты: бүгінгі сабақтың тақырыбын табу.
Әңгімелеу
2. Негізгі тірек білімді қалыптастыру жинақтау.
«Миға шабуыл»
— Жыл мезгілдерін ата.
— Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?
— Жаз айларын ата.
— Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады?
— Күзде қандай мерекелер бар?
Қайталау
3. Топпен жұмыс
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
«Жыл мезгілдері» деп аталады.
Жыл мезгілдеріне саяхатқа шығамыз.
Түсіндіру
1-аялдама
Қыс мезгілі: Антарктида (стюардесса-ағылшын тілі)
Қыс мезгілінің тапсырмасы:
— Оқулықпен жұмыс.
— Автормен таныстыру (слайд)
— Дәптермен жұмыс.
Ізденіс әдістері
Өзіндік жұмыстар
«Тірек белгілер» оқыта үйрету ойыны
1-топ. өлеңнің 1-ші шумағын тірек сызбамен конспектілеп, әңгімелейді.
2-топ: өлеңнің 2-ші шумағын тірек сызбамен конспектілеп, әңгімелейді.
3-топ: өлеңнің 3-ші шумағын тірек сызбамен конспектілеп, әңгімелейді.
Шығармашылық жұмыс
4. Сергіту сәті «Астана» биімен
2-аялдама
Көктем мезгілі: Қазақстан-Астана (стюардесса)
Көктем мезгілінің тапсырмасы:
1-топ: 5 жолдық өлең құрастырып
жазу. (эссе)
2, 3-топ: Көрініс көрсету.
«Көктем сәні»
3-аялдама
Жаз мезгілі: Африка (стюардесса)
Жаз мезгілінің тапсырмасы: (коллаж)
1-топ:
Жаз мезгілін бейнелеп, әңгімелеу қорғау.
2-топ: Күз мезгілін бейнелеп, әңгімелеп, қорғау.
3-топ: Қыс мезгілін бейнелеп, әңгімелеу, қорғау.
(Жыл мезгілдеріне байланысты Абай
Құнанбаевтың өлеңдерін жатқа айту.)
Ауызша сұрау
5. Білімді тиянақтау.
Бағалау
4-аялдама Күз мезгілі
Күз мезгілінің тапсырмасы:
1. Жыл мезгілдеріне байланысты жұмбақтар шешу.
2. Мақалдар жарысы.
6. Қорытынды
Үйге тапсырма
Әр топтың топбасшысы бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалайды.
«Өздеріңді қай сатыға қоясыңдар?» (білімді тиянақтау) Тілек . (қонақтарға гүл сыйлау)
Үй жұмысы: «Жыл мезгілдері» өлеңін жаттау, сурет салу.
Сколько здесь прямоугольников
Какое управление было в древнейшем риме? как звали первого и последнего из царей рима?
Уроки французского ответе на вопрос : расскажите о герое по следующему примерному плану: 1.почему мальчик оказался в райцентре ? 2.как он чувствовал себя на новом месте? 3.почему он не убежал в деревню? 4.какие отношения сложились у него с товарищами? 5.почему он ввязался в игру за деньги? 6.как характеризуют его отношения с учительницей ? ответе на эти вопросы пожалуйста ! сочините сочинение пожалуйста
Помогите решить тест по русскому языку тест по русскому языку «местоимение. разряды местоимений» для 6 класса 1. укажите личное местоимение: 1) некто 2) вас 3) ни с кем 4) собой 2. укажите относительное местоимение: 1) кто-либо 2) некоторый 3) кто 4) нам 3. укажите вопросительное местоимение: 1) кем-нибудь 2) кем 3) себе 4) никакой 4. укажите определительное местоимение: 1) наш 2) который 3) некий 4) каждый 5. укажите возвратное местоимение: 1) свой 2) чей 3) сам 4) себя 6. найдите указательное местоимение: 1) твой 2) какой 3) тот 4) их 7. найдите притяжательное местоимение: 1) самый 2) моего 3) иной 4) ничей 8. укажите неопределённое местоимение: 1) весь 2) какой-нибудь 3) любой 4) этот 9. укажите вопросительное местоимение: 1) сколько 2) кое-что 3) она 4) нами 10. в каком варианте ответа выделенное слово является притяжательным местоимением? 1) увидел их 2) её нет дома 3) её тетрадь 4) их не спросили
Переделай союзное предложение в предложение с бессоюзной связью. 1. океан с гулом ходил за стеной чёрными горами, и вьюга крепко свистала в отяжелевших снастях, а пароход весь дрожал. 2. множество темноватых тучек, с неясно обрисованными краями, расползались по бледно-голубому небу, а довольно крепкий ветер мчался сухой непрерывной струёй, не разгоняя зноя 3. поезд ушёл быстро, и его огни скоро исчезли, а через минуту уже не было слышно шума
помогите прошу!перепиши предложения, расставляя недостающие знаки препинания. объясни, что соединяет союз и. если в предложении один союз и, то во втором выпадающем списке отметь «прочерк».пример:«я шёл пешком и,/поражённый прелестью природы/, часто останавливался».союз и соединяет однородные члены.ночь уже ложилась на горы (1) и туман сырой (2) и холодный начал бродить по ущельям.союз и соединяет:1) части сложного предложенияоднородные члены,2) однородные членычасти сложного предложения—.поэт — трубач зовущий войско в битву (1) и прежде всех идущий в битву сам (ю. янонис).союз и соединяет:1) части сложного предложенияоднородные члены,2)
Вокруг прямого проводника с током (смотри рисунок) существует магнитное поле. определи направление линий этого магнитного поля в точках a и b.обрати внимание, что точки a и b находятся с разных сторон от проводника (точка a — снизу, а точка b — сверху). рисунок ниже выбери и отметь правильный ответ среди предложенных.1. в точке a — «от нас», в точке b — «к нам» 2. в точке a — «к нам», в точке b — «от нас» 3. в обеих точках «от нас»4. в обеих точках «к нам»контрольная работа по физике.прошу,не наугад важно